Základní informace o vodáckém táboře | Vodácký putovní tábor - VPT Lipno

Informace

Vodácký putovní tábor AQIS - Lipno 2024 je pořádán pod hlavičkou VPT AQIS, Studánková 395, Újezd u Průhonic, 149 00 Praha zastoupeného Ing. Václavem Strakou. Pod tímto zřizovatelem provozujeme tábor již šestadvacátým rokem, jeho skutečná historie je však delší než 40 let. Tábor byl ve všech dobách a za všech okolností místem romantiky, sportu a kamarádství. Jeho základem bylo fandovství skupiny nadšenců pro takovýto způsob trávení prázdnin. Tento duch se zde vždy předával a předává dál. I proto jsou všichni dnešní vedoucí a ostatní členové zajišťující servis dětí bývalými účastníky tábora. I dnes vybíráme rok co rok další zájemce z řad nejstarších dětí na pozice praktikantů.

Popis, umístění a náplň tábora

Základní tábořiště VPT AQIS se nachází na parcele Chemoprojekt a.s., na pasece v polesí Plánička, u Lukavické zátoky přehradní nádrže Lipno. Nejbližšími obcemi jsou vesnice Bližná a Dolní Vltavice, nejbližším městečkem je Černá v Pošumaví. Do tábora sice vede lesní cesta, na jejím začátku u silnice mezi Bližnou a Dolní Vltavicí je však uzamčená závora. Tábor je proto izolován od jakéhokoliv ruchu civilizace. Není zde ani elektřina, ani kanalizace. Vodu na vaření a osobní hygienu čerpáme z vlastní (kontrolované) studny. Sociální zázemí tvoří suché záchody. O přípravu jídla se stará zkušená kuchařka spolu se službou z řad dětí a vedoucích, vaří se na otevřeném ohni. Děti tak musí zvládnout jak pomoc při přípravě stravy, tak i starost o oheň a následně o úklid. Podstatou veškerých činností v táboře je, že děti zvládají udělat téměř vše sami, pouze pod příkladem, pokyny a dohledem zkušených vedoucích. Tomu jsou úměrné i nároky, které na ně postupně klademe. Základem všeho dění na táboře je ale, samozřejmě, zábava, hry a sport. Děti stráví mnoho času pobytem v lese, na hřišti a výcvikem na vodě (je nutné, aby děti byli plavci!). Hlavním přepravním prostředkem (kromě nohou) jsou pro nás laminátové pramice, výcvik však probíhá rovněž na kanoích a kajacích. Veškeré dění a činnosti dětí jsou po celou dobu tábora spojeny a promítány do celotáborové hry, v níž soutěží celé oddíly. Soutěže kladou důraz nejen na fyzickou zdatnost a šikovnost, ale také na přirozenou inteligenci a kombinační schopnosti. Oddíly jsou navíc tvořené různě starými chlapci i dívkami, takže jsou celkově vyrovnané. I když je tábor fyzicky náročný, není naším cílem děti uhonit. Mají rovněž svůj klid a své volno. Jsou to přeci jejich prázdniny! O zdraví veškerého osazenstva se stará zkušená zdravotnice.

Ubytování

Děti jsou ubytovány ve stanech s podsadou. Stany jsou vybavené podlážkami a zvýšenými lůžky s molitanovými matracemi. Spí se ve vlastních spacácích, máme zde však i záložní erární spacáky. Při sjezdu Vltavy na raftech (jde o krásný úsek mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem) jsme ubytováni na veřejných tábořištích v erárních stanech s podlážkou. Tehdy se hodí vlastní karimatka, provizorně pomohou i erární spacáky. Vše si však musíme sami přivézt i odvézt. Samotné putování na Vltavě bývá zpravidla na 2 dny (podle počasí).

Co Vám tedy jistě můžeme slíbit jsou zážitky z přírody, legraci a kamarádství. Děti si vyzkouší nakolik jsou samostatné a naučí se spoustu nových znalostí a dovedností. Za oblibu tábora hovoří fakt, že absolutní většina dětí sem jezdí opakovaně každý rok.

Cena pobytu

Celkový počet dětí se pohybuje mezi 40 - 48, rozděleny jsou do oddílů po 5ti - 6ti dětech (oddíl = loď = 1 vedoucí). Základní cena tábora pro jednotlivce je 8 000,-Kč, cena pro dva sourozence je 15 000,-Kč, pro tři sourozence pak 21 000,-Kč. V ceně je 15ti denní pobyt včetně pobytu na veřejných tábořištích, strava (5x denně), doprava na tábor a zpět - i v jeho průběhu, úrazové pojištění dětí. Termín konání je tento rok v termínu 27.7. - 10.8. 2024.

Soubory ke stažení

V případě Vašeho zájmu o účast či potřeby dovědět se ještě něco bližšího využijte formulář v odkazu Přihláška anebo nejprve kontaktujte kohokoliv z nabídky odkazu Kontakt. Vše Vám rádi zodpovíme. Podrobnější informace o potřebném vybavení dětí na tábor apod. jsou každému zájemci spolu s dalšími doklady zaslány poštou po obdržení přihlášky. Nebo si přihlášku pro letošní rok můžete stáhnout ve verzi pdf:

Přihláška
Zvací dopis
Leták

Prohlášení o bezinfekčnosti
Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na zotavovací akci


Design & Code Julius Pataky